Z postele na toaletu: prečo by sa ženy mali po sexe ísť vždy vymočiť?

Po sexe si spoločne užívate intímne chvíle, ale náhle vstanete a idete sa vymočiť. Možno máte pocit, že ste ten okamih pokazili alebo začnete premýšľať, čo  si on asi myslí, keď za sebou zatvoríte dvere. Ísť na toaletu po sexe môže byť nepríjemné z niekoľkých dôvodov, ale pre vaše zdravie je to veľmi dôležité. Ako si teda  môžete zariadiť tieto súkromné záležitosti bez nepríjemných pocitov?

Postupom času sa v každom vzťahu vynoria otázky či problémy týkajúce sa osobnej hygieny. Ako sa zbližujete, dozvedáte sa o postoji svojho partnera k telesnej hygiene i o tom,  ako hodnotí vaše hygienické návyky. Najdôležitejším faktorom zdravo fungujúceho vzťahu je  otvorenosť pri rozhovore aj  o týchto veciach.

1tt-copy.jpg

Prepáč, miláčik, musím ísť na záchod...

My ženy dobre vieme, že naša anatómia (ústie našej močovej rúry a konečníka sú blízko pri sebe) nám spôsobuje väčšiu náchylnosť na infekcie močových ciest, a preto od útleho veku musíme dávať pozor, aby sme sa týmto problémom vyhli. Muži si to nemusia uvedomovať, pretože pravdepodobnosť výskytu tohto problému je u nich nižšia a ich hygienické návyky sú odlišné od tých našich. Okrem použitia toalety a chodenia na pláž aj pohlavný styk  zvyšuje riziko infekcie. Pred pohlavným stykom sa odporúča telesná očista (sprcha, vlhčené čistiace obrúsky), ale nemalo by sa vynechať ani umývanie a močenie po sexe, pretože baktérie zanesené na genitálie pri pohlavnom styku, prípadne  tam už prítomné (väčšinou E. coli) by mohli bez akýchkoľvek prekážok vstupovať do močovej rúry, prechádzať do močového mechúra a tam sa množiť, čo by spôsobilo infekciu močových ciest.

Príznaky infekcie močových ciest zahŕňajú bolesť alebo pocit pálenia pri močení, ktoré sa zhoršuje častým nútením na močenie (zvyčajne každých 10 minút), a pocit, že sa močový mechúr úplne nevyprázdňuje. Ďalšími príznakmi sú zakalený a páchnuci moč a panvová citlivosť. Ak máte niektorý z týchto problémov, odporúčame vám poradiť sa s lekárom.

V rámci starostlivosti o močové cesty môžete pri prvých príznakoch ťažkostí  užívať Urinal Akut, výživový doplnok, ktorý obsahuje vysoko koncentrovaný brusnicový extrakt, vitamín D a extrakt zo zlatobyle obyčajnej, ktorá pomáha pri starostlivosti o močové cesty. 

Je omnoho ľahšie infekciám močových ciest predchádzať, než ich liečiť.  Dostatočná osobná hygiena hrá kľúčovú rolu v prevencii infekcií a použitie toalety po sexuálnom styku je jej dôležitou súčasťou.

Ako o tom môžem hovoriť?

V počiatočnej fáze vzťahu ide o preferované témy na rozhovor. Ešte toho o partnerovi veľa neviete a v niektorých situáciách sa asi budete červenať, ale časom ich začnete považovať za prirodzené.

V zdravom vzťahu by nemal byť problém, ak by jeden z partnerov chcel hovoriť o trochu nepríjemnej alebo osobnej veci. Je nevyhnutné, aby sa obaja partneri cítili v tejto situácii príjemne, a tak, ak je to možné, pohovorte si o tejto téme, keď ste stále spolu. Nemajte pocit trápnosti, pretože vo väčšine prípadov aj muži chcú o tom  hovoriť, ale je pre nich ťažké začať. Ak je to aj pre vás  ťažké, snažte sa byť vtipná, aby počiatočné napätie opadlo, a potom môžete pristúpiť k menej príjemným detailom.

Okrem rozhovoru je ďalším dobrým riešením aj spoločný program (napr. spoločné sprchovanie alebo nákup hygienických výrobkov). Týmto spôsobom môžete jeden druhému ukázať, čo si predstavujete pod pojmom ‚ideálne‘ (napr. príjemná vôňa), ale môže vám to aj pomôcť predísť ďalším rozpakom.

Majte na pamäti, že význam hygienických návykov presahuje naše očakávania v oblasti vkusu. Zanedbanie osobnej hygieny uľahčuje vznik nielen bakteriálnych, ale i kvasinkových infekcií. Prevencia infekcie močových ciest automaticky neznamená, že nemôžete dostať vaginálnu kvasinkovú infekciu. Samozrejme, kvasinkovú infekciu nemusíte nutne dostať a nedostatočná hygiena nie je jej prvoradým dôvodom, ale sexuálne tekutiny, ktoré neboli odstránené z vagíny a jej okolia, určite zvyšujú možnosť jej vzniku.

Takže, aby sme to zhrnuli, otvorená komunikácia je nevyhnutná. Ak sa však vyskytne nejaký problém, je dobré ho konzultovať s lekárom, čo nielen zaručí vhodnú liečbu, ale zvýši aj dôveru vo vašom vzťahu.

Chceš vedieť aká po-sexová narodnosť si ty? Urob si kvíz!

Jesenná láska: Takto si ju užijete naplno

Jesenná láska: Takto si ju užijete naplno

Suché, málo veterné, slnečné a teplé. Presne také je babie leto. Nedajte si to pokaziť.
Dočítať sa viac
Bolesť pri močení či v podbrušku? Rýchla úľava s certifikátom GMP

Bolesť pri močení či v podbrušku? Rýchla úľava s certifikátom GMP

Slnečné lúče nás počas týchto dní nútia opustiť svoje príbytky a viac času tráviť vonku, na čerstvom vzduchu. Či už ide o športové aktivity, kúpanie, leňošenie pri vode, alebo neodoláme  návšteve wellness centra, vždy treba myslieť na dostatočnú hygienu a pravidelný pitný režim. Infekcie močových ciest sa vyskytujú celoročne, ale svoj vrchol dosahujú práve v letných mesiacoch. A podľa štatistík potrápia každú druhú ženu, ale nevyhýbajú sa ani mužom. 
Dočítať sa viac
Po-sexový kvíz

Po-sexový kvíz

Ktorý o tebe môže odhaliť prekvapivé tajomstvo

Dočítať sa viac