Mylný názor na nachladnutie verzus baktérie

Nachladnutie poznáme aj ako zápal močového mechúra (infekcia močových ciest). Má to niečo spoločné s chladom?

„Neseď na tom studenom kameni, nachladneš!“ Všetky dievčatá dobre poznajú túto vetu, ktorú im hovoria ich rodičia. Je pravda, že chladné počasie nám môže spôsobiť nepríjemné chvíle, ak nie sme poriadne oblečení, ale je chlad priamou príčinou infekcie močových ciest?

1.jpg

Keď hovoríme „nachladneš“, máme niekedy na mysli bakteriálnu infekciu močových ciest alebo zápal močového mechúra. A je dôležité o tom hovoriť, pretože štatistiky ukazujú, že každá žena aspoň raz v živote prekoná zápal močového mechúra. Priamou príčinou nie je nachladnutie, ale množenie baktérií, zanesených z oblasti konečníka, v močovej rúre. Sedením na lavičke na autobusovej zastávke v chladnom jesennom dni sa tam baktérie nedostanú. Ale chladom sa zmrštia žily a kapiláry na celom povrchu tela, ktorý je s ním v priamom kontakte (ak napríklad sedíte na tej studenej lavičke), a tým nimi preteká menej krvi. Zníži sa prekrvenie danej oblasti a pravdepodobne sa tiež oslabí obranyschopnosť nášho tela, čo je dobrá príležitosť na množenie baktérií.

Ale chlad nie je jediným faktorom, ktorý môže ovplyvniť vznik infekcií močového traktu. Poďme si to rozobrať.

Aké sú skutočné príčiny týchto ťažkostí?

Rovnako ako pri rade ďalších chorôb je dôležité vedieť, že existujú faktory, ktoré určite hrajú rolu pri rozvoji zápalu močového mechúra. Pozrime sa na niekoľko príkladov.

  • Baktérie zo stolice. Ústie ženskej močovej rúry je veľmi blízko konečníka. Vzhľadom na tento anatomický faktor sa baktérie zo stolice (najčastejšie E. coli) dostanú do močovej rúry po relatívne krátkej dráhe smerujúcej k močovému mechúru. Z tohto dôvodu je dôležité používať toaletný papier spredu dozadu, aby sa zabránilo priblíženiu týchto baktérií k močovej rúre.
  • Pohlavný styk. Táto situácia sa podobá predchádzajúcej situácii, ale s tým rozdielom, že baktérie spôsobujúce infekciu pochádzajú z pošvy alebo z genitálií vášho partnera. Ak chcete tomu zabrániť, je nevyhnutné dbať pred pohlavným stykom i po ňom na čistotu okolia ústia močovej rúry a pošvy. Ďalej sa odporúča vymočiť sa hneď po sexe (aj keď necítite potrebu), pretože vám to pomôže zbaviť sa baktérií, ktoré sa dostali do močovej rúry.
  • Hygiena intímnych partií. Umývanie intímnych partií je potrebné vykonávať minimálne raz denne. Nesmiete zabúdať na určité veci, ktoré sa zdajú byť detinské, ale majú veľký význam, ako napríklad umývanie rúk pred a samozrejme po použití toalety. Najlepším riešením je mať vždy so sebou balíček vlhčených čistiacich obrúskov, ale nepoužívajte obrúsky s aromatickými látkami, ktoré môžu spôsobiť podráždenie citlivých intímnych partií.

Aké sú ďalšie ovplyvňujúce faktory?

  • Nedostatočný príjem tekutín. Keď málo pijete, chce sa vám močiť menej často, čo znamená, že moč zostane v močovom mechúre dlhšiu dobu. Tak majú baktérie väčšiu šancu rozmnožovať sa. Pre zachovanie zdravia by ste mali vypiť aspoň osem pohárov vody denne, čo zodpovedá asi 1,5 – 2 litrom.
  • Príliš dlhé zadržiavanie moču. Ponáhľate sa do školy, do práce, domov a často pritom zabúdate na základné veci, ako je napr. močenie. Nie je to len nepríjemné, ale i nebezpečné; keď čakáte, pokým sa váš močový mechúr úplne naplní, uľahčujete tým množeniu infekčných baktérií.
  • Kúpanie namiesto sprchovania. Je v poriadku, ak dávate prednosť relaxácii vo vani namiesto rýchlej sprche. Ale sprchovanie by ste mali voliť častejšie, pretože pri sedení vo vode sa môžu baktérie ľahšie dostať do močových ciest.

Všetky tieto vedomosti vám pomôžu zachovať si zdravie: dodržiavanie pravidiel hygieny vám pomôže zabrániť infekcii močových ciest. Aj dostatočné pitie vody prispieva k udržaniu zdravia močových ciest a k zvýšeniu celkového príjemného pocitu.

Infekcie močových ciest môžu byť signalizované zmenou   pachu a farby moču, bolestivým močením, bolesťou v podbruší a niekedy i   horúčkou. Ak máte niektorý z uvedených príznakov, poraďte sa s lekárom. Na dlhodobú starostlivosť o zdravie vašich   močových ciest odporúčame užívať Urinal, výživový doplnok s extraktom zo   zlatobyle obyčajnej. Pomôže vám podporiť liečbu močového mechúra a močových ciest   v prípade opakujúcich sa infekcií.

 

 

Jesenná láska: Takto si ju užijete naplno

Jesenná láska: Takto si ju užijete naplno

Suché, málo veterné, slnečné a teplé. Presne také je babie leto. Nedajte si to pokaziť.
Dočítať sa viac
Bolesť pri močení či v podbrušku? Rýchla úľava s certifikátom GMP

Bolesť pri močení či v podbrušku? Rýchla úľava s certifikátom GMP

Slnečné lúče nás počas týchto dní nútia opustiť svoje príbytky a viac času tráviť vonku, na čerstvom vzduchu. Či už ide o športové aktivity, kúpanie, leňošenie pri vode, alebo neodoláme  návšteve wellness centra, vždy treba myslieť na dostatočnú hygienu a pravidelný pitný režim. Infekcie močových ciest sa vyskytujú celoročne, ale svoj vrchol dosahujú práve v letných mesiacoch. A podľa štatistík potrápia každú druhú ženu, ale nevyhýbajú sa ani mužom. 
Dočítať sa viac
Po-sexový kvíz

Po-sexový kvíz

Ktorý o tebe môže odhaliť prekvapivé tajomstvo

Dočítať sa viac